مبلمان

6 مرحله برای پاکسازی لکه روی پارچه مبل

پاک کردن لکه مبل

نظافت منزل و لوازم آن بدون شک در زیبایی و جذابیت محیط پیرامون تاثیر فراوانی دارد. چگونه از بین بردن لکه مبل با راهکار خانگی یکی از سوالاتی است که توسط بسیاری از کاربران به‌ خصوص خانم ها مطرح می‌شود. بدون شک هزینه‌های شستشو مبل در خارج از خانه برای بعضی از افراد سنگین است و توانایی پرداخت آن را ندارند. به همین دلیل اکثرا ترجیح می‌دهند که بدون صرف هزینه و زمان طولانی برای پاک کردن لکه مبل از روش‌های خانگی و مؤثراستفاده کنند.

برای این‌ کار در ابتدا باید نوع لکه‌ مبل ها را بررسی کرد و با توجه به آن شستشو مبل را انجام داد. زیرا هر لکه با مواده شوینده مخصوصی پاک می‌شود. اگر شما هم به‌ دنبال یافتن این پاسخ هستید که چگونه لکه‌های ایجاد شده روی پارچه‌های متفاوت مبل را از بین ببرید، با ما تا ادامه این مقاله همراه باشید.

1. پاک کردن لکه با جاروبرقی

پاک کردن لکه مبل با روش خانگی

لکه مبل را جاروبرقی بکشید تا ذرات سست از بین بروند. می توانید از جاروبرقی دستی یا جاروبرقی معمولی خود با یک برس نرم بر روی ناحیه لکه دار استفاده کنید. ابتدا با جاروبرقی از شر هر گونه کثیفی و زباله خلاص می شود و حتی گاهی اوقات لکه را کمی روشن می کند.

پاک کردن یک لکه بدون جارو کشیدن در ابتدا دشوار است، بنابراین همیشه با کشیدن جاروبرقی دستی یا یک ضمیمه روی آن یا لوازم داخلی شروع کنید.

2. پاک کردن لکه با مایع ظرفشویی

چند روش خانگی برای پاک کردن لکه

مایع ظرفشویی و آب خنک را با هم مخلوط کنید تا یک محلول پاک کننده ایجاد کنید. چند قطره از یک مایع ظرف ملایم را به یک کاسه یا سطل کوچک اضافه کنید. سپس، آب خنک را از شیر خود اضافه کنید تا محلول سودمند ایجاد شود. ممکن است لازم باشد دست خود را در آب بچرخانید تا ابتدا مقداری کف صاف شود.

می توانید با مخلوط کردن کمی سرکه، قدرت پاک کنندگی بیشتری به محلول خود اضافه کنید.

برخی از متخصصان توصیه می کنند هنگام تمیز کردن وسایل لوازم داخلی از آب مقطر استفاده کنید، زیرا در هنگام خشک شدن، لکه های معدنی باقی نمی ماند. اگر به خصوص در مورد لکه مبل خود نگران هستید، یا اگر بسیار گران است، ممکن است بخواهید به این توصیه توجه کنید – این به شما بستگی دارد.

3. استفاده از پارچه برای از بین بردن لکه مبل

مواد شوینده برای مبل

یک پارچه میکروفیبر را با محلول مرطوب کنید و لکه را به آرامی پاک کنید. پارچه خود را با محلول آغشته کنید و آن را کاملاً خیس کنید. تا زمانی که لکه شروع به از بین رفتن کند، ناحیه لکه‌دار را بمالید. تا زمانی که لکه از بین برود به پاک کردن لکه ادامه دهید.

از مالیدن پارچه یا پاک کردن بیش از حد آن که می‌تواند باعث ایجاد لکه بیشتر شود، خودداری کنید.

مهم است که پارچه اشباع نشود، بنابراین حتما از پارچه مرطوب استفاده کنید، نه از پارچه خیس شده.

4. با دستمال محل مورد نظر را بشویید

خشک شویی مبل در مشهد

از یک پارچه تازه مرطوب شده با آب ساده استفاده کنید تا محل مایع ظرفشویی را بشویید.

یک پارچه میکروفایبر جدید را با آب معمولی خیس کنید و آن را کاملاً فشار دهید.

به تمیز کردن در ناحیه لکه دار ادامه دهید تا مخلوط صابون از پارچه پاک شود.

اگر نمی خواهید پارچه جدیدی تهیه کنید، فقط مطمئن شوید که محلول صابون را از پارچه میکروفیبر اصلی خود قبل از استفاده از آن برای شستشو بشویید.

اگر در این مرحله لکه مبل به طور کامل از بین نرفت، می توانید آن را با محلول تکرار کنید و با آب تمیز بشویید تا زمانی که از بین برود.

5. خشک کردن مبل خیس

پاک کردن لکه مبل

محل را با یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی فشار دهید تا محل خشک شود. به آرامی محل مرطوب را با یک حوله خشک بکشید تا رطوبت اضافی از پارچه گرفته شود؛

اگر نیاز به سرعت بخشیدن به کار دارید، سعی کنید پنکه جعبه ای را به سمت مبل بگیرید یا پنکه سقفی را روشن کنید.

از استفاده از سشوار برای خشک کردن پارچه های ظریف خودداری کنید، زیرا گرما ممکن است به آن آسیب برساند. با این حال، استفاده از تنظیمات خنک احتمالاً خوب است!

6. راهکار خانگی برای پاک کردن لکه مبل

لکه مبل را چگونه پاک کنیم

اگر آب و صابون کار نمی کند، از یک پارچه کف یا تمیزکننده فرش استفاده کنید. دستورالعمل ها ممکن است متفاوت باشد، اما به طور معمول، ناحیه لکه دار را به طور کامل با پاک کننده فوم بپوشانید و بگذارید 5 تا 10 دقیقه بماند. سپس به آرامی آن را با یک پارچه میکروفیبر پاک کنید و اجازه دهید ناحیه در هوا خشک شود. بهتر است قبل از استفاده از این پاک کننده ها روی روکش مبل، یک آزمایش نقطه ای روی یک منطقه نامحسوس انجام دهید.شما می توانید این محصولات تمیز کننده رایج را از فروشگاه های مواد غذایی و لوازم خانگی تهیه کنید.

حرف آخر!

اگر میخواهید مبلمان بخرید و نمیدانید چگونه مبلی باشد چه پارچه ای داشته باشد و کجای خانه میخواهید بگزارید و…

حتما مقاله درباره مبلمان را بخوانید؛ امیدوارم از این راه حل سودی برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *